گروه مهندسی تی تی اس TTS Group فارسي | En
صفحه نخست دربـاره مـا
خـدمـات
ارتبـاط بـا مـا
اخبـار و رویـدادهـا


چشم انداز توسعه گروه تی تی اس
چند رسانه ای گروه تی تی اس
گزیده مطالب فنی گروه تی تی اس
توانمندی های گروه مهندسی تی تی اس
انرژي خورشيدي
با توجه به نياز روز افزون به منابع انرژي و كاهش منابع سوخت فسيلي ضرورت سالم نگهداشتن محيط زيست، كاهش آلودگي هوا، محدوديت‌هاي برق رساني و تامين سوخت براي نقاط روستايي دور افتاده و ... استفاده از انرژي‌هاي نو مانند، انرژي آب، انرژي باد، انرژي خورشيد، انرژي هيدروترمال و ... مي‌تواند جايگاه ويژه‌اي داشته باشد.
خورشيد يكي از منابع اصلي انرژي‌هاي تجديدپذير است كه مي‌تواند به عنوان يك منبع مفيد و تأمين كننده انرژي در اكثر نقاط جهان بكار گرفته شود. عدم وجود خورشيد به راحتي مي‌تواند به زندگي پايان دهد. بدون وجود خورشيد دماي زمين به طور ناگهاني كاهش خواهد يافت و زمين سرد و تاريك خواهد شد به طوريكه هيچ حيات نباتي و هيچ بشري بر روي زمين وجود نخواهند داشت.
بر خلاف سوخت‌هاي فسيلي كه هوا را آلوده مي كنند، انرژي‌هاي تجديدپذير تأثيرات زيست محيطي كمتري دارند. يك سري موانع نيز در سر راه توليد انرژي‌هاي تجديدپذير وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان به ضرورت داشتن زمين‌هاي بزرگ اشاره نمود كه بر محل سكونت حيوانات و نيز مناظر طبيعي تأثير مي گذارد. گسترش انرژي‌هاي تجديدپذير منتج به اشتغال‌زايي خواهد شد.
با نيل به اين حقيقت كه در بين انرژي‌هاي تجديدپذير، انرژي خورشيدي در دسترس ترين و ساده ترين روش توليد برق بدون نياز به شبكه است، حدود سه دهه است كه كشورهاي پيشرفته و صاحب فنآوري به اين مهم بيشتر پرداخته‌اند و پيشرفت‌هاي قابل توجهي نيز در اين زمينه داشته‌اند. در ايران نيز، در حال حاضر در راستاي بسترسازي براي استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير و آگاه‌سازي اجتماعي، در برخي مناطق كشور نيروگاه‌هاي كوچك خورشيدي به صورت منفرد (در پارك‌ها و معابر شهرها و راه‌هاي ارتباطي كشور) نصب گرديده و چندين سال است كه در حال بهره‌برداري مي‌باشند. در همين راستا مناطق زيادي وجود دارند كه توانايي استحصال انرژي از آنها بالا بوده و در حال حاضر در حال شناسايي و بررسي بوده و توسط شركت سانا مجوزهايي براي شركت‌هاي خصوصي نيز صادر گرديده است كه در حال انجام مراحل امكان‌سنجي و مكاتبات با سازندگان مختلف اروپايي و چيني مي‌باشند.

موقعيت كشور ايران از نظر ميزان دريافت انرژي خورشيدي
ايران با وجود اينكه يكي از كشورهاي نفت‌خيز جهان بشمار مي‌رود و داراي منابع عظيم گاز طبيعي مي‌باشد، خوشبختانه به علت شدت تابش خورشيد در اكثر مناطق آن، اجراي طرح‌هاي خورشيدي الزامي و امكان استفاده از انرژي خورشيد در شهرها و 60000 روستاي پراكنده در سطح كشور، مي‌تواند صرفه‌جويي مهمي در مصرف نفت و گاز را به همراه داشته باشد.
با توجه به اينكه كشور ايران در بين مدارهاي 25 تا 40 درجه عرض شمالي قرار گرفته است و در منطقه‌اي واقع شده كه به لحاظ دريافت انرژي خورشيدي در بين نقاط جهان در بالاترين رده‌ها قرار دارد. ميزان تابش خورشيدي در ايران بين 1800 تا 2200 كيلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمين زده شده است كه البته بالاتر از ميزان متوسط جهاني است. در ايران به طور متوسط ساليانه بيش از 280 روز آفتابي گزارش شده است كه بسيار قابل توجه است.
با توجه به استاندارد‌هاي بين المللي اگر ميانگين انرژي تابشي‌ خورشيد در روز بالاتر از ۳.۵ كيلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات/ساعت) باشد، استفاده از مدل‌هاي انرژي خورشيدي نظير كلكتورهاي خورشيدي يا سيستم‌هاي فتوولتائيك بسيار اقتصادي و مقرون به صرفه است. در بسياري از قسمت‌هاي ايران انرژي تابشي خورشيد بسيار بالاتر از اين ميانگين بين المللي مي‌باشد و در برخي‌ از نقاط حتي بالاتر از ۷ تا ۸ كيلووات ساعت بر مترمربع اندازه گيري شده است ولي‌ بطور متوسط انرژي تابشي‌ خورشيد بر سطح سرزمين ايران حدود ۴.۵ كيلووات ساعت بر مترمربع است.
به دليل تنوع زياد در موارد استفاده و كاربردي انرژي خورشيدي مي‌توان جهت انسجام موضوع، از ديدگاه نحوه توليد انرژي از خورشيد تقسيم بندي اي به شرح ادامه ارائه نمود:
 • نيروگاه‌هاي خورشيدي حرارتي خورشيدي
 • نيروگاه‌هاي فتوولتائيك
 • سيستم‌هاي حرارتي خورشيدي
 • سيستم‌هاي سرمايش خورشيدي
 • سيستم‌هاي فوتوولتائيك
سلول هاي خورشيدي بر اساس نوع تكنولوژي به كار رفته در آنها به چهار نسل تقسيم مي شوند:

نسل اول فتوولتائيك
نسل اول انواع مختلف ويفرهاي سيليكوني را شامل مي‌شود. كه ضخامت آنها بين 300 تا 400 ميكرومتر است. سيليكون يكي از فراوان ترين عناصر حال حاضر كره زمين مي‌باشد. اين عنصر يك نيمه هادي بسيار مناسب براي استفاده در سيستم‌هاي فتوولتائيك مي‌باشد. سلول‌هاي كريستالي سيليكون بسته به اين كه ويفرهاي سيليكوني به چه روش ساخته مي شوند به انواع زير تقسيم بندي مي‌گردند.

نسل دوم فتوولتائيك
اين نسل به لايه نازك (Thin Film) معروف شده‌اند. كه ضخامت آنها بين 3 تا 4 ميكرومتر است. بيش از 20 سال تحقيق و توسعه، سلول‌هاي خورشيدي تين فيلم شروع به گسترش نمودند. تين فيلم‌ها به طور قابل ملاحظه‌اي در هزينه توليد الكتريسيته نسبت به ويفرهاي سيليكوني كاهش ايجاد نمودند. عمدتاً نسل دوم راندمان بالاتري نسبت به ويفرهاي سيليكوني دارد. اين سلول‌ها معمولاً حساسيت نسبت به دما ندارند. از معروف ترين سلول‌هاي فوتوولتائيك اين نسل مي‌توان GaAs، CdS-CdTe، CIGS، TiO2 – CuO را نام برد.

نسل سوم فتوولتائيك
نسلي است كه بر پايه قوانين مكانيك كوانتومي ساخته مي‌شوند و در حال حاضر بيشتر انواع آن در بازار موجود نيست.
از سلول‌هاي اين نسل مي‌توان چاه كوانتومي (Quantum Wells)، نقاط كوانتومي (Quantum Dots)، سلول حامل داغ (Hot-carrier Cell) و نوع Multi-Junction يا Tandem Cells را نام برد.

نسل چهارم فتوولتائيك
اين نوع از سلول‌هاي خورشيدي بيشتر در كاربردهاي فانتزي و غير نيروگاهي استفاده مي‌شوند. كه در اصطلاح به آنها Organic Cells گفته مي‌شود. اين نسل داراي ساختاري ظريف هستند كه كاربرد صنعتي ندارند و در بعضي از موارد شفاف مي‌باشند. مانند: Solar Window , Solar Glass

نيروگاه‌هاي فتوولتائيك
نور خورشيد را مستقيماً به انرژي الكتريكي تبديل مي‌كنند. اصل مقدماتي در اين تكنولوژي پديده ”فتوالكتريك“ است كه اولين بار توسط انيشتين مطرح گرديد. "فتو" به معناي نور و "ولتائيك" به معناي الكتريسيته مي‌باشد.
عنصر اصلي فناوري فتوولتاييك، سلول خورشيدي است . سلو ل‌هاي فتوولتائيك با استفاده از اشعه خورشيد و سلول‌هاي خورشيدي و با ايجاد اختلاف فشار الكتريكي در نيمه هادي‌هايي كه بطور مناسب ساخته شده‌اند الكتريسيته توليد مي كنند. امروزه موثرترين و ارزان ترين سلو ل‌هاي خورشيدي ساخته شده از عنصر سيليسم مي‌باشد. ماسه يكي از منابع مهم سيليسم بوده كه پس از پالايش آن كريستال‌هاي سيليسم بدست مي‌آيد و پس از بريده شدن به صورت صفحه آماده مي‌شود. به عبارت ديگر سلول‌هاي فتوولتائيك كه گاه نام سلول‌هاي خورشيدي نيز به آن اطلاق مي‌گردد از پولك‌هايي ساخته مي‌شوند كه نور را مستقيماً به الكتريسيته تبديل مي‌كند. اين پولك‌ها همانند ترانزيستور معمولا از لايه‌هاي نازك يك ماده نيمه هادي مانند سيليكان با مقادير كمي افزودني‌هاي خاص به منظور ايجاد مازادي از الكترون در يك لايه و كمبودي از الكترون در لايه ديگر ساخته مي‌شوند. فوتون‌هاي نور در يك لايه الكترون‌هاي آزاد را بوجود مي‌آورند و يك رشته هادي، الكترون‌ها را قادر مي‌سازد كه در يك مدار خارجي جريان يافته و به لايه‌هايي كه فاقد الكترون است دسترسي پيدا كنند. پنل‌هاي فتوولتائيك از نيمه هادي‌ها ساخته شده و با اتصال سيليكون‌هاي نوعP و N شكل مي‌گيرند. وقتي نور خورشيد به يك سلول فتوولتائيك مي‌تابد، به الكترون‌ها در آن انرژي بيشتري مي‌بخشد. با تابش نور خورشيد الكترون‌ها در نيمه هادي پلاريزه شده، الكترون‌هاي منفي در سيليكون نوعN و يون‌هاي مثبت در سليكون نوعP بوجود مي‌آيند. بدين ترتيب بين دوالكترود، اختلاف پتانسيل بروز كرده و اين امر موجب جاري شدن جريان بين آن‌ها مي‌شود.

نيروگاه ديش استرلينگ(Stirling Dish)
سيستم‌هاي ديش استرلينگ، انرژي گرمايي در اشعه‌ي خورشيد را به انرژي مكانيكي تبديل مي‌كند و سپس انرژي الكتريكي توليد مي‌شود. اين روند، بسيار شبيه به روندي است كه طي آن، از طريق احتراق سوخت‌هاي فسيلي، الكتريسيته توليد مي‌شود.
همان‌طور كه در شكل مشاهده مي‌شود، سيستم‌هاي ديش استرلينگ از يك آرايه‌ي آينه براي بازتاب و تمركز اشعه‌ي خورشيد ورودي بر روي يك كلكتور ساخته شده است تا از اين طريق، گرماي كافي براي تبديل كارآمد گرما به كار فراهم شود. اين موضوع مستلزم اين است كه بشقاب، خورشيد را طي دو محور دنبال كند. اشعه‌ي خورشيد متمركز شده توسط دريافت كننده (رسيور) جذب شده و به يك موتور منتقل مي‌شود.
سيستم‌هاي ديش استرلينگ توسط بازده بالا، پيمانه‌اي بودن، عملكرد مستقل و قابليت هيبريد شدن ذاتي (قابليت عملكرد بر اساس انرژي خورشيدي و سوخت‌هاي فسيلي يا هردو) تقسيم بندي مي‌شوند. در بين تمامي تكنولوژي‌هاي خورشيدي، سيستم‌هاي ديش استرلينگ بالاترين بازده تبديل خورشيد-به-الكتريسيته را از خود نشان داده‌اند (۲۹.۴%) و بنابراين بالاترين پتانسيل براي تبديل شدن به ارزان‌ترين منبع انرژي تجديدپذير را دارند. پيمانه‌اي بودن سيستم‌هاي ديش استرلينگ اين امكان را فراهم مي‌كند كه به طور مستقل براي كاربردهاي از راه دور يا به طور دسته جمعي براي شبكه‌هاي كوچك (برق روستا) مستقر شوند. سيستم‌هاي ديش استرلينگ همچنين مي‌توانند با يك سوخت فسيلي هيبريد شوند تا به طور بي وقفه توان توليد كنند. اين تكنولوژي در مرحله‌ي توسعه‌ي مهندسي به سر مي‌برد و همچنان چالش‌هاي فني در رابطه با اجزاء خورشيدي و توانايي تجاري سازي يك موتور منحصراً براي كاربرد خورشيدي وجود دارد.

مزاياي نيروگاه‌هاي خورشيدي
 • توليد برق بدون مصرف سوخت
 • عدم احتياج به آب زياد
 • عدم آلودگي محيط زيست
 • امكان تأمين شبكه‌هاي كوچك و ناحيه‌اي
 • استهلاك كم و عمر زياد
 • عدم احتياج به متخصص

پروژه ها
برگشت


تازه‌ها و اخبار لينك‌هاي مفيد تمايل به همكاري نقشه سايت

دریافت نشان بین المللی رهبری در کیفیت توسط گروه شرکت های TTS دریافت نشان بین المللی رهبری در کیفیت توسط گروه شرکت های TTS
گروه شرکت های TTS به عنوان یک شرکت ایرانی مفتخر به دریافت نشان بین المللی رهبری در کیفیت(International Star for Leadership in Quality) از BIDGROUP ( Business Initiative Directions ) که یک نهاد اروپائی است گردید.
	امضاء تفاهم نامه همکاری برای اجرای 5 نیروگاه پروژه زباله سوز امضاء تفاهم نامه همکاری برای اجرای 5 نیروگاه پروژه زباله سوز
پس از تلاش و کوشش شرکت TTS در جهت احداث نیروگاه زباله سوز در کشور و تحقق چند پروژه، امحاء پسماند به روش زباله سوزی مورد توجه سازمان‌های مسئول بخصوص شهرداری‌ها قرار گرفت و سازمان‌های مدیریت پسماند در الگوی امحاء زباله‌های شهری ...
 • ارتباط با ما
 • نشانی: تهران، بلوار سعادت آباد، خيابان سی و دوم، پلاک 108 ساختمان TTS
 • كد پستي: 1997937913
 • تلفن: 3-88699961 21 (98+)
 • دورنگار: 88564987 21 (98+)
 • پست الكترونيك: Info [at] ttsgroup.ir
گروه شرکت‌های TTS در راستای برنامه‌های توسعه‌ای خود از کلیه افراد متخصص، توانمند و کوشا و همچنین شرکت‌های تخصصی مرتبط جهت همکاری دعوت به عمل می‌آورد.
در صورت تمایل مي‌توانيد سوابق كاري (رزومه) خود را به آدرس Jobs@ttsgroup.ir ارسال نمایید.


TTS گروه مهندسی تی تی اس © کليه حقوق براي گروه مهندسي تي تي اس محفوظ است. (1394-1393)

طراحی و پشتيباني سایت: گروه مهندسی افرا سافت