گروه مهندسی تی تی اس TTS Group فارسي | En
صفحه نخست دربـاره مـا
خـدمـات
ارتبـاط بـا مـا
اخبـار و رویـدادهـا


مشخصه هاي اصلي نيروگاه پسماند سوز شهري
توسعه سريع شهر نشيني موجب توليد انبوه زباله‌هاي خانگي گرديده که اين امر باعث زيان به محيط زيست و سلامت انسانها شده است. رشد مصرف انرژي برق باعث شده تا بشر از همه روشهاي ممکن اقدام به توليد انرژي برق نمايد. سوزاندن پسماندهاي خانگي و توليد انرژي ناشي از آن در جهان سابقه اي 70 ساله دارد. طي اين مدت، تکنولوژيهاي متنوعي توسط دانشمندان معرفي شده و برخي از آنها به مرحله بلوغ رسيده اند. همچنين با توجه به اهميت حفاظت از محيط زيست، استانداردهاي آلايندگي بسيار سخت گيرانه تدوين مي‌شوند و اين روند در سختگيري سال به سال رو به افزايش است. شرکت مهندسي تدبير توسعه سلامت (تي تي اس) از ميان تکنولوژيهاي مطرح، تکنولوژي پيروليز و گازي سازي را به دلايل عديده از جمله داشتن آلايندگي کمتر و قابل کنترل بودن آن انتخاب نموده و در راستاي ساخت تجهيزات آن اقدام نموده است. ذيلا مختصري از مشخصه‌هاي اين تکنولوؤي ارائه مي‌شود:


فرايند زباله سوز شهريتمام نيروگاههاي پسماند سوز متشکل از بخش‌هايي از جمله مخزن جمع آوري زباله، کوره هاي زباله سوز، بويلر مخصوص، سيستم تصفيه آلاينده ها، توربين، ژنراتور، سيستم توليد آب نرم و بدون املاح و زير سيستمهاي ديگري هستند. نيروگاه‌هايي که از ضايعات خانگي بجاي سوخت‌هاي فسيلي استفاده مي‌کنند در نزد دولت‌ها از رجحان و برتري خاصي برخوردار هستند و به همين منظور، دولت‌ها براي شهرداريها و سرمايه گذاران، مشوقهاي خاصي را به منظور حضور موثر در اين حوزه در نظر مي‌گيرند.
سيستم سوزاندن در روش پيروليز گازي ساز از دو کوره تشکيل شده است. در کوره اول که يک کوره دوار و عمودي مي‌باشد، کليه مواد زائد سوخته و يا امحاء و به انواع گازها و ذرات ريز تبديل مي‌شوند. در کوره دوم که يک کوره افقي و ثابت است، کليه گازهاي توليد شده در کوره اول در دماي مناسب مي‌سوزند. اين سيستم همچنين بهترين روش براي سوزاندن زباله‌هاي خطرناک و بيمارستاني را نيز فراهم مي‌نمايد.
اين مجموعه از 9 زير مجموعه به شرح زير تشکيل شده است:
 • 1- مخزن اصلي جمع آوري زباله و سيستم تغذيه به داخل کوره اول
 • 2- کوره ها ي زباله سوز
 • 3- سيستم توليد آب نرم و بدون املاح
 • 4- بويلر مخصوص زباله سوز
 • 5- توربين و ژنراتور
 • 6- کابين هاي الکتريکي برق و ترانسفور ماتورها
 • 7- سيستم خنک کننده بخار
 • 8- سيستم رفع آلايندگيها
 • 9- اتاق کنترل

مخزن زباله و سيستم تغذيه
مخزن زباله از بتن آرمه ساخته شده و گنجايش ذخيره 5 تا 10 روز زباله را دارد. در بخش زيرين اين مخزن، مخزني براي جمع‌آوري شيرابه قرار گرفته است. شيرابه زباله ها طي اين مدت به داخل اين مخزن رفته و از آنجا به محل تصفيه شيرابه پمپ مي شود.
ضايعات بوسيله جرثقيل چنگک دار مخصوصي به داخل کوره اول ريخته مي شود. هواي داخل مخزن زباله توسط پمپ هاي قوي مکيده شده و به داخل کوره ها پمپ مي شود. فشار منفي ايجاد شده در دهانه مخزن که ناشي از اين مکش است از انتشار بوي بد زباله به اطراف جلوگيري مي‌کند. همچنين، سيستم اتوماتيک کنترل ورودي زباله به داخل کوره تعبيه شده است.

سيستم سوزاندن زباله:
هر خط زباله سوز از دو محفظه احتراق تشکيل شده است. محفظه اول يک کوره دوار عمودي است و در آن عمليات سوختن، گازي سازي و پيروليز انجام مي شود. کوره دوم، يک کوره ثابت و افقي است که در آن گازهاي توليد شده در کوره اول، سوزانده مي¬شوند. اين کوره ها تا ظرفيت سوزاندن 200 تن در روز طراحي و ساخته شده اند. افزايش ظرفيت، با احداث خطوط موازي در يک واحد انجام مي شود.
كوره زباله سوز

کوره زباله سوز عمودي (محفظه احتراق اوليه) شامل طبقات خالي، خشک کردن، پيروليز، احتراق، کاهش دما، خنک کردن و سرباره به ترتيب از بالا به پائين است. دماي کوره، مناسب براي شکل گيري فرايند گازي سازي و پيروليز است. استفاده از حرارت حاصل از گازي سازي و پيروليز، زيانهاي ناشي از سوزاندن را ندارد و بازيافت حرارت را بهبود مي بخشد.

كوره زباله سوز

سيستم توليد آب نرم:
به منظور جذب حرارت گازهاي خروجي از محفظه احتراق ثانويه، بويلر مخصوصي طراحي و نصب شده است. جهت جلوگيري از رسوب املاح موجود در آب در لوله هاي بويلر، لازم است تا از آب نرم و بدون املاح استفاده شود. براي توليد آب نرم، بعد از رسوب گيريهاي اوليه، آب حاصله از سيستم اسمز معکوس (O.R.) عبور داده مي شود تا کليه املاح گرفته شده و آب نرم توليد گردد.
پس از سوختن تمام گازهاي قابل اشتعال در محفظه احتراق ثانويه، دماي گازهاي ورودي به بويلر در حدود 800- 700 درجه سانتيگراد خواهد بود. به منظور کاهش اين دما، يک بويلر مخصوص زباله سوز طراحي و نصب شده است که با جذب انرژي حرارتي از گاز، دماي آن را کاهش داده، بخار مورد نياز توربين را توليد مي نمايد.

توربين و ژنراتور:
ظرفيت توربين و ژنراتور، به ظرفيت کوره هاي زباله سوز و نيز ارزش حرارتي زباله ها بستگي دارد. بعنوان مثال در يک واحد با قابليت سوزاندن 200 تن زباله با ارزش حرارتي 6700 کيلو ژول بر کيلو کالري در روز، مي توانيم از يک توربين و ژنراتور با ظرفيت 3 مگا وات ساعت استفاده نمائيم.

تابلو هاي الکتريکال و ترانسفورموتورها:
کليه کليد ها و تابلو هاي الکتريکي، بسيار ايمن و مطمئن و توسط شرکتهايي مشهور از جمله ABB و AEG تهيه مي شوند. همچنين مبدل¬ها از شرکتهاي تحت ليسانس زيمنس تامين مي گردند.

سيستم خنک کننده:
بخار، پس از چرخاندن توربين بايد خنک و به آب تبديل شود و مجددا در سيکل مصرف قرار گيرد. به اين منظور با استفاده از سيستم هاي هوا خنک و يا آب خنک، بخار را به آب تبديل کرده، مورد استفاده قرار مي¬دهيم.

تصفيه آلاينده هاي خروجي:
سيستم تصفيه گاز خروجي:
دماي گازهاي خروجي از بويلر تقريبا 220 درجه سانتيگراد است. اين گازها شامل HCL ، HF و SO2 و ... مي باشند. گازهاي اسيدي با عبور از راکتور اسيد اسکرابر و با پاشش مواد قليائي مانند NaOH خنثي سازي مي شوند.

سيکلون غبار گير:
پس از خنثي سازي گاز هاي اسيدي، دماي گاز به حدود 180 درجه سانتيگراد مي رسد. غبارگير دستگاهي است که در آن، غبارها پس از عبور از فيلترهاي چند لايه جذب مي شوند. پس از اينکه گاز از اسيد اسکرابر خارج شد، وارد ستون کربن فعال شده و فلزات سنگين و دي اکسين/ فوران آن جذب مي شوند. اين غبار ها در کانتينرهاي مخصوص جمع آوري شده و پس از انجماد سازي با سيمان مخصوص، جهت دفن به محل هاي مجاز حمل مي شوند.

فيلتر هاي PTFE :
فيلتر هاي پليسه دار PTFE که از پلي تترا فلوئور اتيلن ساخته شده اند، جهت فيلتر کردن انواع اسيدهاي قوي و فلزات سنگين بکار گرفته مي شوند که با نيمه هاديها منقوش شده است. اين فيلترها داراي سوراخهاي بسيار ريز و يکنواخت هستند. فيلترهاي PTFE قابل استفاده در جريان زياد، فشار کم بوده و داراي عمر مفيد طولاني هستند.

دود کش:
عملکرد دودکش براي خارج ساختن گازهاي تصفيه شده است و ارتفاع آن با توجه به پارامتر هاي مختلف از جمله ظرفيت، محل استقرار، مقدار گاز توليد شده و ... تعيين مي گردد.

سنسور هاي اندازه گيري آلاينده ها:
سنسورهاي اندازه گيري آلاينده‌هاي خروجي در قسمتي از بدنه دودکش نصب مي گردند و اين قابليت را دارند که اطلاعات حاصل از اندازه گيري ها را بصورت لحظه اي به نهاد هاي مسئول ذيربط مخابره نمايند.
برگشت


تازه‌ها و اخبار لينك‌هاي مفيد تمايل به همكاري نقشه سايت

دریافت نشان بین المللی رهبری در کیفیت توسط گروه شرکت های TTS دریافت نشان بین المللی رهبری در کیفیت توسط گروه شرکت های TTS
گروه شرکت های TTS به عنوان یک شرکت ایرانی مفتخر به دریافت نشان بین المللی رهبری در کیفیت(International Star for Leadership in Quality) از BIDGROUP ( Business Initiative Directions ) که یک نهاد اروپائی است گردید.
	امضاء تفاهم نامه همکاری برای اجرای 5 نیروگاه پروژه زباله سوز امضاء تفاهم نامه همکاری برای اجرای 5 نیروگاه پروژه زباله سوز
پس از تلاش و کوشش شرکت TTS در جهت احداث نیروگاه زباله سوز در کشور و تحقق چند پروژه، امحاء پسماند به روش زباله سوزی مورد توجه سازمان‌های مسئول بخصوص شهرداری‌ها قرار گرفت و سازمان‌های مدیریت پسماند در الگوی امحاء زباله‌های شهری ...
 • ارتباط با ما
 • نشانی: تهران، بلوار سعادت آباد، خيابان سی و دوم، پلاک 108 ساختمان TTS
 • كد پستي: 1997937913
 • تلفن: 3-88699961 21 (98+)
 • دورنگار: 88564987 21 (98+)
 • پست الكترونيك: Info [at] ttsgroup.ir
گروه شرکت‌های TTS در راستای برنامه‌های توسعه‌ای خود از کلیه افراد متخصص، توانمند و کوشا و همچنین شرکت‌های تخصصی مرتبط جهت همکاری دعوت به عمل می‌آورد.
در صورت تمایل مي‌توانيد سوابق كاري (رزومه) خود را به آدرس Jobs@ttsgroup.ir ارسال نمایید.


TTS گروه مهندسی تی تی اس © کليه حقوق براي گروه مهندسي تي تي اس محفوظ است. (1394-1393)

طراحی و پشتيباني سایت: گروه مهندسی افرا سافت